Početna strana > Hronika > Slučaj Vikiliks podiže rat informacijama na novi nivo
Hronika

Slučaj Vikiliks podiže rat informacijama na novi nivo

PDF Štampa El. pošta
petak, 10. decembar 2010.

NATO mora da da politički komentar na procurele planove preko sajta Vikiliks o odbrani Poljske, Estonije, Litvanije i Letonije od ruske agresije. Ovi podaci bacaju senku na Lisabonski samit, smatra Dmitrij Rogozin, stalni predstavnik Rusije pri organizaciji NATO.

Prema podacima koji mogu da se pročitaju na Vikiliksu, u januaru 2010. godine Vašington i NATO potpisuju akcioni plan za zaštitu gorenavedenih zemalja u slučaju vojnog konflikta sa Rusijom. Dokument je objavljen tek nekoliko dana posle samita u Lisabonu na kojem je alijansa objavila o „resetovanju“ odnosa sa Moskvom. U četvrtak generalni sekretar NATO Anders fog Rasmusen bajato odgovara da alijansa ne vidi u Rusiji neprijatelja i ne predstavlja pretnju za nju.

„Anonimci“ ne praštaju za Asanža

Dok je osnivač Vikiliksa DŽulijan Asanž u britanskom zatvoru u očekivanju suda, njegove pristalice ne sede skrštenih ruku. Grupa koja se imenovala kao „Anonimci“ (Anonymous) počela je pravi hakerski rat protiv neprijatelja Vikiliksa. Masovni osvetnički napadi usmereni su na platne sisteme „Viza“, „Masterkard“, „PejPal“ i „PostFajnans“. Svoju porciju virusnih problema je dobilo tužilaštvo Švedske i bivši guverner Aljaske, bivši kandidat za vice-predsednika SAD Sara Pejlin.

U svetskim medijima su se pojavile brojne reportaže iz švedskog centra za podatke Pionen koji pripada provajderu Bahnhof ISP. Upravo se na njegovim serverima odomaćio Vikiliks. Taj centar se nalazi u podzemnom atomskom skloništu u Stokholmu. Usluge ovog provajder koriste hiljade klijenata, i Vikiliks je jedan od njih, rekao je Glasu Rusije saradnik kompanije Ula Viren:

„Pružamo usluge Vikiliksu na istim uslovima kao i drugim kompanijama. To je standardni ugovor. Jedina razlika je da su oni izabrali pojačanu zaštitu od virusa.“

Na pitanje da li provajder namerava da blokira sajt Vikiliks, Viren je odgovorio da je to moguće ako to osnovano budu tražile vlasti.

DŽulijan Asanž je još pre predaje britanskim vlastima izjavio da ako bude zatvoren, ako pogine ili ako se nešto desi sa sajtom, ogromna porcija dokumenata će biti smesta objavljena. Kao kažu kompjuterski eksperti, niko nije u stanju da to spreči, jer tajnu elektronsku informaciju obično zapečate 56-bitnim ključem, a Asanž je na svoj fajl postavio 256-bitni. Potrebno je nekoliko desetina godina da se provali ta informacija.

„Slučaj Vikiliks podiže rat informacijama na novi nivo“, rekao je u intervjuu Glasu Rusije stručnjak za kompjuterske tehnologije Aleksandar Vlasov:

„Rat informacijama već odavno vode specijalne službe različitih zemalja. Druga je stvar što je sa pojavom Vikiliksa taj rat prešao na novi nivo. Uključile su se u to neke nove, zasad nepoznate strukture.“

Glavno je pitanje, ko zaista stoji iza Vikiliksa? Usamljeni Asanž koji je odlučio da pokaže svetu šta se radi iza kulisa zvanične politike. Ili je to koordinisana akcija struktura za koje mi još uvek ne znamo?

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner